Hürriyet’in Savaş Oyunu Sürmanşeti Üzerine

Hürriyet’in savaş oyunu manşeti konusundaki tweet mesajları ile ilgili Medyagündem’in 24 Ağustos tarihli ilgili haberi:

Hürriyet’in sürmanşetini o gazeteci deşifre etti

Hürriyet’in sürmanşetini o gazeteci 1 ay önce deşifre etti

MEDYAGÜNDEM- Hürriyet, bugün sürmanşetinde ABD’nin en önemli 3 düşünce kuruluşunun 27 Haziran 2012 tarihinde liberallerin kalesi olarak bilinen Brookings’te bir araya gelerek Suriye kriziyle ilgili savaş oyunu oynadığı haberine yer verdi.

“Washington’da Gaziantep bombası” başlıklı ve Tolga Tanış imzalı haberde,“ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı temsilen üç takım halinde yürütülen ve bir gün süren simülasyonda, Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi bölgelerde bombalamalar olması da konuşuldu. Oyunun sonunda Türkiye, Suriye’yi kısmen işgal etti. Esad rejimi düştü. Irak’ta şiddet 2006 seviyesine döndü. Lübnan’da mezhep çatışmaları başladı.” denildi.

Hürriyet’in sürmanşetine damga vuran “savaş oyunu”na dair detayları 33 gün önce gazeteci Nuh Yılmaz’ın Twitter’da paylaştığı ortaya çıktı. Son olarak El Cezire Türk projesinde yer alan ancak proje akamete uğrayınca ayrılan ve halen Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Nuh Yılmaz, bakın o “savaş simülasyonu”nu nasıl anlatmıştı:

* Brookings’de Esad sonrası Suriye senaryolar üzerine savaş oyunları… Türkiye’ye önemli yer ayrılmış. Detaylar için DC gazetecileri göreve.

* Washington’daki savaş oyununda Türkiye’ye hangi rol verildi?

* Savaş oyununun sonucu: Türkiyesiz çözüm yok.

* Savaş oyunu sonucu: Türkiye askeri müdaheleye evet diyene kadar ne NATO ne de BM evet demeyecek.

* Savaş oyunu sonucu: Muhalefet Esad-Sonrasını üstlenecek kabiliyete sahip değil. Esad sonrası şiddet yükselir, iç savaş devam eder

* Savaş oyunu sonucu: En etkili Arap Devleti Suudi Arabistan sonucu belirleyecek etkiyi yaratamazsa, hiçbir Arap Devleti bu etkiyi yaratamaz.

* Savaş oyunu sonucu: ABD statükodan yana olacak. Başka ülkeler doğrudan müdahale etmeden ABD etmez. Diğerleri etse de müdahil olmayabilir.

* Savaş oyunu sonucu: Türkiye milli menfaatlerini garanti almanın tek yolu olarak askeri müdahaleyi görene kadar, askeri müdahale olmayacak.

* Savaş oyunu sonucu: Türkiye askeri müdahaleyi sadece Esad’ı devirmek için son darbe olması şartıyla düşünür.

* Brookings Enstitüsün’ndeki Suriye konulu savaş oyunundan notlar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: