Kriz Bölgesel Savaşa Yol Açabilir

Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin bölgesel savaşa yol açabileceği iddia edildi. Değerlendirme NTV canlı yayınına katılan Marmara Üniversitesi Öğretim üyesi Nuh Yılmaz’dan geldi.

Bu haber 23 Haziran 2012 tarihli NTV Ana Haber’deki yorumlardan derlenerek NTV Web tarafından yayınlanmıştır.

Image

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Nuh Yılmaz, Suriye ile Türkiye arasındaki ‘uçak krizi’ni NTV canlı yayınında değerlendirdi. Yılmaz “Olayın kaza olmadığı anlaşılırsa, bölgesel savaş çıkabilir” dedi.

‘Türkiye’nin bölgesel güç olarak böyle bir saldırıyı kabul etmeyeceğini’ söyleyen Yılmaz şöyle devam etti:

“Olayın kaza olmadığı ortaya çıkarsa çok vahim bir sürece gireceğimizi söylemek mümkündür. Türkiye bölgesel güç olarak böyle bir saldırıyı kabul etmeyecektir. Ancak bu olay kaza değilse, Suriye’nin tek başına alabileceği bir karar değildir.

Suriye’nin Rusya ve İran başta olmak üzere diğer müttefikleriyle ile böyle bir tutuma girmiş olduğunu var saymak zorundayız. Türkiye böyle bir durumda NATO başta olmak üzere, müttefiklerini alarma geçirerek gerilimi daha fazla yükseltecek tedbirleri göz önüne alacaktır.

Bu da bölgesel bir savaşa yol açabilir. Ancak; ben ne TÜrkiye’nin ne de Suriye’nin bu seçeneği istediğini düşünmüyorum. NATO’nun da daha önce davet edilmiş olmasına rağmen çekingen davranan bir kurum, Suriye’ye saldırmak için sebep aramıyor.

‘KULLANIM HATASI’
Olayın bir hatadan kaynaklandığını düşündüğünü anlatan Yılmaz, bu durumda Türkiye’nin tepkisinin daha yumuşak olacağını ifade etti.

Yılmaz, dedillerin toplanmasının ardından izlenecek yolun belirleneceğini söyledi ve şöyle devam etti:

Şu anda eldeki deliller bu konuda kesin bir karara varmamızı engelliyor. Elde edilen deliller doğrultusunda izlenecek yol belirlenecek. Kaza veya hasmane bir tutum olmasına göre bir tepki verilecek.

Şahsi kanaatim, 2007’de İsrail tarafından hava sahası ihlal edilerek saldırya uğramış olan Suriye, hava savunma sistemini tamamen yenilemişti.

2010 yılında da bu sistemi Rus füzeleriyle desteklediler. Bu yıl de bahar ayında bir yenilik daha yaptılar. Bütün bunlar üst üste gelince kullanım hatasından kaynaklanan ani prosedürün atlandığı, bir kaza olduğunu düşünüyorum.

Muhtemelen ‘hava sahasına giren her tür cismi vurun’ yönündeki genel bir emrin parçası olarak böyle bvir yol izlediler. Kaza da olsa bu durum Suriye’nin suçlu olduğu gerçeğini değiştirmez. Kaza olduğu anlaşırsa Türkiye’nin tepkisi daha yumuşak olacaktır.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: