ANALİZ- Yeni Ortadoğu Kongresi

Bu analiz 1 Ekim 2012 Pazartesi günü Star Gazetesi’nde yayınlandı.

Başbakan Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olarak gerçekleştirdiği son kongreye damga vuran en önemli dış politika gelişmesi Ortadoğu’dan geniş katılım oldu. Bu Analiz Nuh Yılmazmisafirler arasında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin katılımı sembolik açıdan oldukça önemliydi. Mursi’nin ziyareti Arap Baharı’nın başından beri geliştirilmeye çalışılan Türkiye-Mısır ekseninin şu ana kadarki en açık göstergesi oldu. Türkiye iç siyaseti açısından  ise Mursi’nin cumhurbaşkanı olduktan sonra bazı ülkelere gidip henüz Türkiye’ye gelmemiş olması -hatalı olarak- muhalefet kozu olarak kullanılmaya çalışılıyordu. Mursi Kongre’ye katılımı ve yaptığı konuşma ile bu sayfayı bir daha açılmamak üzere kapatmış oldu. Arap baharı Ortadoğu’daki bütün dengeleri altüst etti. Eski ittifakları bozarken yeni ittifaklara yol açtı.

Türkiye Mısır’da Risk Aldı

Türkiye Arap Baharı’nın başında Hüsnü Mübarek’i eleştirip, bu ülkedeki muhalefeti desteklediğinde büyük bir risk almıştı. Zira uzun yıllardır iki ülke arasında bir türlü düzelmeyen ilişkilerde, böyle bir hamle zaten soğuk olan ilişkileri tamamen bitirebilir ya da hasmane bir noktaya taşıyabilirdi. Oysa sonuç tam tersine oldu ve bugün Mısır’da iktidara gelen Müslüman Kardeşler ve bu hareketin cumhurbaşkanı olan lideri Muhammed Mursi Türkiye-Mısır ekseninden bahseden lider oldu. İslam dünyasının en etkili ülkelerinden Mısır ile en istikrarlı ve güçlü ülkesi Türkiye arasındaki bu ilişki, istenilen düzeyde sürdürülebilirse, Yeni Ortadoğu’yu kuracak bir sinerji oluşturabilecek potansiyele sahip. Türkiye’nin bir süredir bu konuda istekli olduğu biliniyordu.

Türkiye-Mısır İttifakı Yeni Ortadoğu’yu Kurar

Mursi’nin AK Parti Kongresi’ne katılması, bu kongrede uzun bir konuşma yapması, sıcak mesajlar göndermesi, Türkiye’yi Mısır devrimini ilk ve en çok destekleyen ülke olarak selamlaması, iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik seviyeye taşınmasına sıcak yaklaştığı mesajı vermesi Türkiye-Mısır ekseni konusunda talebin karşılıklı olduğunu gösteriyor. Yine Mursi’nin gerek demokrasi, gerek İslam, gerekse de bölgesel dengeler konusunda Erdoğan’ın mesajlarına oldukça yakın bir pozisyonda olması, bu eksenin kurulma ihtimalini güçlendiriyor. Özetle AK Parti Kongresi bir çok ülkeden katılımla, basit bir parti kongresi değil, Arap Baharı sonrasında Ortadoğu’yu kuracak iradeyi oluşturma hedefli bir Yeni Ortadoğu Kongresi oldu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: